Rīgas Latviešu biedrība atbalsta Zatlera atkārtotu ievēlēšanu Valsts prezidenta amatā

Publicēta: 21:12 25.03.2011.

Rīga, 25.marts, LETA. Lai gan Latvijā ir vairāki izcili kandidāti, izvērtējot pašreizējo politisko situāciju, atbildīgākā izvēle būtu pašreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera atkārtota ievēlēšana šajā amatā, teikts Rīgas Latviešu biedrības vēstulē Latvijas tautai, Zatleram, Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai (V), Saeimas deputātiem, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), Ministru kabinetam un plašsaziņas līdzekļiem.

Kā uzsver biedrība, Valsts prezidents pārstāv valsti un tautu. "Latvijas valsts atjaunotās neatkarības laikā ir bijuši brīži, kad esam varējuši lepoties par valsts augstāko pārstāvju stāju un rīcību, bet ir bijuši brīži, kurus negribas ne atcerēties, ne arī pieminēt," norāda biedrība.

Biedrība uzskata, ka Latvijai ir vairāki izcili kandidāti, kuru dzīves pieredze, morālā stāja, sabiedriskā un profesionālā darbība atbilst augstajam amatam, tostarp arī no Rīgas Latviešu biedrības biedru vidus. Tomēr pašreizējā brīdī par atbildīgāko izvēli organizācija uzskata Zatlera atkārtotu ievēlēšanu.

"Saeima ievēl prezidentu visai tautai. Šis amats ir pārāk svarīgs, lai kandidātu apspriešana notiktu slepenībā un politiskās tirgošanās ceļā," uzsver biedrība, kas piedāvā savas telpas visu līmeņu sarunām un diskusijām, lai prezidenta kandidātu izvirzīšana notiktu atklāti un tautai saprotami.

Organizācija arī iebilst pret pašreizējo kārtību, kad Valsts prezidenta ievēlēšana notiek ar aizklātu Saeimas balsojumu. "Mēs aicinām Saeimas deputātus atcerēties, ka viņi ir tautas vēlēti pārstāvji, un darīt visu iespējamo, lai tuvākajā nākotnē sabiedrība redzētu katra deputāta balsojumu ikvienā jautājumā, īpaši tik nozīmīgā kā valsts augstākās amatpersonas vēlēšanas," teikts vēstulē.

Jautājums par nākamā Valsts prezidenta vēlēšanām ticis apspriests biedrības 23.marta domes sēdē. Domes sastāvā ir Jānis Bordāns, Jānis Briedis, Jānis Brikmanis, Ojārs Celle, Lauma Celma, Ingmārs Čaklais, Ieva Nikoleta Dāboliņa, Normunds Dreģis, Ilva Duļevska, Guntars Felsbergs, Margita Gailīte, Guntis Gailītis, Valdis Gavars, Ēriks Hānbergs, Viktors Hausmanis, Inita Marija Heislere-Celma, Gaida Jablovska, Dace Jurka, Guntis Kalme, Jānis Atis Krūmiņš, Lauris Leitāns, Andrejs Migla, Edgars Mucenieks, Skaidrīte Naumova, Jānis Oga, Margita Poriete, Edgars Račevskis, Daina Raituma, Pēteris Ritums, Maija Sinka, Aivars Smagars, Dāvis Stalts, Mirdza Stirna, Ārijs Šķepasts, Jānis Zandbergs, Ivars Zvejnieks.

Rīgas Latviešu biedrība uzsver, ka tā savā gandrīz pusotru gadsimtu garajā mūžā ir likusi pamatus Latvijas valsts un nācijas izveidošanai un attīstībai un ar lielu atbildību attiecas pret norisēm valstī, tostarp arī pret valsts augstākā amata prestižu.

Kā ziņots, saskaņā ar Valsts prezidenta ievēlēšanas likumu kandidatūras Valsts prezidenta amatam iesniedzamas Saeimas Prezidijam rakstveidā ne agrāk kā 50 dienas un ne vēlāk kā 45 dienas pirms esošā Valsts prezidenta pilnvaru laika beigām. Prezidenta amata kandidāti ir jānosauc no šā gada 19.maija līdz 24.maijam, bet parlamenta Prezidijam no 29.maija līdz 8.jūnijam jāsasauc Saeimas sēde šī jautājuma lemšanai.

Valsts prezidentam Zatleram prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 7.jūlijā.

Politisko partiju apvienības "Vienotība" Saeimas frakcijas deputāti pauduši atbalstu Zatlera ievēlēšanai prezidenta amatā arī uz nākamo pilnvaru termiņu. Koalīcijas partnera Zaļo un zemnieku savienības frakcijā nav vienprātības par šo jautājumu.

Elizabete Rutule LETA

www.leta.lv © copyright LETA