Deputāti skaidros, kāpēc daudziem trimdas tautiešiem nav Latvijas pilsonības

Publicēta: 15:01 13.04.2011.

Rīga, 13.apr., LETA. Saeimas Juridiskās komisijas paspārnē izveidotā apakškomisijai darbam ar grozījumiem Pilsonības likumā nolēmusi apzināt problēmas, kuru dēļ trimdas latvieši nav ieguvuši Latvijas pilsonību.

Apakškomisijas priekšsēdētājs Ingmārs Čaklais (V) aģentūrai LETA pastāstīja, ka komisija šodien sākusi apzināt pilsonības iegūšanas problēmas un mēģināt izprast reālo situāciju.

"Piemēram, nav skaidrs, par kādu cilvēku skaitu ir runa, nav skaidrs, kāpēc viņi nav ieguvuši Latvijas pilsonību. Mēģināsim problēmas nosaukt vārdā, apzināt visu apjomu un problēmas, noskaidrot, kas ir personas, kas vēlētos dibināt attiecības ar Latviju, un vai viņiem uz to ir tiesības," sacīja Čaklais.

Čaklais atzina, ka daudzi trimdas tautieši, kuri būtu varējuši iegūt Latvijas pilsonību, to nav izdarījuši nepareizas informācijas vai kādu personu negodprātīgas rīcības dēļ. Tāpēc komisija šodien apsprieda un diezgan pozitīvi vērtēja iespēju atteikties no termiņa ierobežojumiem, kad varēja pieteikties pilsonības iegūšanai.

Apakškomisijā sāka apspriest jautājumu par to, kāds cilvēku loks varētu pretendēt uz Latvijas pilsonību, piemēram, vai to varētu pēc septiņām paaudzēm kāds ārzemēs dzīvojošs Latvijas pilsonis, kuram ar mūsu valsti nekādas saistības nav bijis.

Tāpat izskanēja informācija, ka Latvijā dzīvojot ap 1000 latviešu, kuri esot nepilsoņi. Deputāti nolēma noskaidrot, kādi ir šīs situācijas iemesli.

Deputāti turpinās apspriest šīs problēmas pēc divām nedēļām, pieaicinot dažādas personas, kuru sniegtā informācija varētu būt noderīga.

Apakškomisijas deputāti iepriekšējā sēdē vienojās strādāt pie četriem jautājumu blokiem. Pirmais no tiem saistīts ar dubultpilsonību trimdas latviešiem, otrs - ar pilsonības jautājumu tiem Latvijas pilsoņu bērniem, kas dzimuši ārvalstīs. Būtiski būs arī risināt situācijas, kad Latvijas pilsonība atņemta līdzšinējā dubultpilsonības aizlieguma dēļ. Ceturtais jautājumu bloks skar iespēju Latvijas pilsonību piešķirt Latvijā dzimušu nepilsoņu bērniem.

Šos jautājumus plānots diskutēt arī plašā ekspertu lokā īpašā pilsonības jautājumiem veltītā konferencē, ko tuvākajos mēnešos plānots rīkot Rīgas Latviešu biedrības namā.

Jau ziņots, ka Saeimā iesniegti trīs priekšlikumi grozījumiem Pilsonības likumā. Savus grozījumus iesniegušas "Vienotības" un nacionālās apvienības "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK frakcijas, kā arī savus ierosinājumus parlamentā iesniedzis Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Mārtiņš Vilemsons LETA

www.leta.lv © copyright LETA